Podsumowanie zakończonego roku obrotowego oraz skwitowanie pracy członków organu zarządzającego, to stałe elementy w kalendarzu wydarzeń Banku, który co roku przypada na okres pierwszego półrocza. Dla Banku jest to najważniejsze wydarzenie o charakterze wewnętrznym, w którym biorą udział członkowie wszystkich jego organów oraz zapadają najistotniejsze decyzje dotyczące rozliczenia minionego roku. W tym roku Zebranie Przedstawicieli odbyło się 1 czerwca w nowym Oddziale Banku w Łubowie. Uczestniczyli w nim zaproszeni przedstawiciele Spółdzielczego Systemu Ochrony SGB w Poznaniu, Związku Rewizyjnego Banków Spółdzielczych w Poznaniu i Kancelarii Radców Prawnych, a także przedstawiciele członków Banku wybrani na nową kadencję podczas tegorocznych Zebrań Grup Członkowskich, członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu oraz dyrektorzy oddziałów Banku.
W porządku obrad Zebrania Przedstawicieli dominowały stałe punkty, będące wypełnieniem obowiązków wynikających z przepisów Prawa Spółdzielczego, które mają zastosowanie do Banku ze względu na prawne podstawy jego działania i które znajdują swoje odzwierciedlenie w postanowieniach Statutu. W zakresie standardowych rozstrzygnięć Zebranie Przedstawicieli zatwierdziło sprawozdanie Rady Nadzorczej za miniony roku wraz z oceną polityki wynagradzania oraz stosowania zasad ładu korporacyjnego i wewnętrznego w Banku. Jednogłośnie zatwierdzono również sprawozdanie Zarządu i sprawozdanie finansowe Banku za ubiegły rok oraz udzielono absolutorium za rok obrotowy 2021 wszystkim członkom Zarządu. Ponadto Zebranie uchwaliło kierunki rozwoju Banku na bieżący rok, dokonało podziału nadwyżki bilansowej za rok 2021, oznaczyło najwyższą sumę zobowiązań, jaką Bank może zaciągnąć oraz rozpatrzyło wnioski wynikające z protokołu lustracji przeprowadzonej w Banku w ubiegłym roku przez Związek Rewizyjny Banków Spółdzielczych w Poznaniu.
Natomiast w ramach przypisanych kompetencji legislacyjnych Zebranie Przedstawicieli uchwaliło nowy dokument pod nazwą: „Regulamin działania Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Gnieźnie” oraz wprowadziło zmiany do „Polityki oceny odpowiedniości kandydatów na członków Rady Nadzorczej, członków Rady Nadzorczej oraz Rady Nadzorczej w Banku Spółdzielczym w Gnieźnie”. Podjęto również uchwałę w przedmiocie dokonania zmian w Statucie Banku, z których wiodąca dotyczy umocowania Banku do wykonywania czynności związanych z nabywaniem i zbywaniem na rachunek własny instrumentów finansowych w warunkach art. 70 ust. 1 pkt 4 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Realizacja uchwały zmieniającej postanowienia statutowe została warunkowo odroczona do chwili uzyskania przez Bank stosownej zgody Komisji Nadzoru Finansowego.
Tegoroczne Zebranie Przedstawicieli miało charakter szczególny w tym znaczeniu, że oprócz ustawowych i statutowych uchwał powtarzających się rokrocznie, członkowie Zebrania zadecydowali także o nowym składzie Rady Nadzorczej Banku na kolejną czteroletnią kadencję. Zgodnie z przepisami Prawa bankowego i metodyką wydaną przez organ nadzoru, wybory poprzedziła ocena odpowiedniości ustępujących członków Rady Nadzorczej oraz ocena kandydatów do pełnienia funkcji w tym organie w czasie najbliższej kadencji. Dziesięciu nowych członków wybrano spośród kandydatów, którzy uzyskali pozytywną ocenę odpowiedniości pod kątem kryterium posiadania niezbędnej wiedzy i kompetencji oraz dawania rękojmi w szczególności w zakresie wymogu niekaralności, reputacji, konfliktu interesów, niezależności osądu i poświęcania odpowiedniego czasu.
Zebranie Przedstawicieli zwyczajowo już stało się owocną płaszczyzną do wymiany wzajemnych spostrzeżeń, konstruktywnych wniosków i merytorycznej dyskusji. Było ono również sposobnością podsumowania ubiegłorocznej działalności Banku w aspektach niepodlegających formalnym rozstrzygnięciom. W szczególności zwrócono uwagę na dużą aktywność Banku w realizacji idei społecznej odpowiedzialności biznesu, kolejne nagrody i wyróżnienia przyznane Bankowi w minionym roku oraz korzystną zmianę w pozycji Banku na rynku pod kątem wizerunkowym i profesjonalnym. Wypowiedzi osób zaproszonych i członków Zebrania miały pozytywne zabarwienie, w których znamionowała troska o interesy Banku, eksponowanie profesjonalizmu i trendów rozwojowych Banku. Końcowe konkluzje z tegorocznego posiedzenia można streścić w pojęciu zaufania, którym Zebranie Przedstawicieli obdarzyło osoby zarządzające Bankiem i jego pracowników w zakresie doboru i realizacji najlepszych rozwiązań dla dobra Banku, mimo stanu niepewności, uciążliwej dynamiki zmian i innych niesprzyjających okoliczności dla sektora bankowego.
?
????
?